A co včelky?

Pravidelné okénko Martina Voráče

Ahoj přátelé medu. 

Zima je pomalu za námi, a tak se opět podívejme, co dělaly a dělají naše včelky. Naposledy jsme mluvili o tom, že studené zimní dny tráví včely v tak zvaném chomáči, ve kterém si udržují teplo a pohybují se po zásobách. Teplo mají jako v pokojíčku. 

Letošní únor a březen byly nadprůměrně teplé. Stalo se, že se probudil i rejsek a chodil do dvou úlů na svačinku. Rozkousal pár včel a nějaké zásoby. Bylo potřeba mu vstup do úlů zamezit, a tak jsem musel do vchodu úlů dát mřížku, kterou včelky prolezou, ale rejsek či myška ne. Již koncem ledna, ale hlavně v únoru a březnu byly v Praze některé dny teplotně okolo deseti stupňů. Včely měly první jarní prolet a pak následovaly i další. Neznečistily si tedy svůj úl. Včelky nemají v úlu záchod. V zimním čase odkládají výkaly do tzv. výkalového váčku. Ten je docela roztažitelný, a může být k jaru větší než polovina hmotnosti včelky.

Letos v prvních týdnech února bylo nejtepleji za posledních sto let. Příroda se začala brzy probouzet. Ve druhém týdnu začaly kvést v našich předzahrádkách krokusy, sasanky a také tis. Ve vedlejší zahradě kvete pylonosná líska. Na zadních nožkách se včely vracejí s plnými košíčky pylu, právě nosí krásný jasně žlutý pyl. Zimní chomáč se postupně rozvolňuje. Včely též s pylem nosí vodu, protože matka začíná klást opět vajíčka a z nich se za 21 dní začne líhnout nová generace včel dělnic a později i trubců. Vylíhlá včelka pak pracuje v úlu přibližně 40 dní, pak vylétá a žije dalších jeden až tři týdny. V únoru včelař také kontroluje, jestli včelstvo není nemocné. Pokud je to potřeba, ošetří ho proti parazitům.

Začal březen. Na česně je víc a víc živo, opět slyšíme známý bzukot. K pylu a vodě přibude i nektar. Meruňka ve vedlejší zahradě má již nalité pupence a v tuto chvíli, kdy čtete tento článek, již asi kvete a celá koruna hučí našimi opylovatelkami. Nejkrásnější včelka v tomto období je ta, která je celá zaprášená od pylu a má plné košíčky pylu na nožkách. Začínají kvést modřence, "špendlíky", narcisky, olše, jilmy, bledule a další jarní květiny. V úle je rušno. Matka pokračuje v kladení vajíček. Zásoby přesouvají k plodovému tělesu a začíná jarní rozvoj. Okolo plodového tělesa včely udržují stále vysokou teplotu, okolo 35 stupňů celsia. Březnové teploty jsou kolísavé. Pokud by udeřily ještě mrazy a včely by nestačily již rozsáhlejší pole plodu ohřát, hrozí, že by plod mohl uhynout zimou. 

V březnu udělám informativní prohlídku kdy zjistím, v jakém stavu se to které včelstvo nachází. A pokud je potřeba, provedu potřebná opatření. Důležité v tomto období je zateplení úlu, hlavně jeho stropu, aby tudy neutíkalo teplo. Do blízkosti úlů jsem dal pítka s vodou, aby včely nemusely za vodou létat daleko. Pokud bych bydlel na venkově, vyséval bych přirozenou květnatou louku. Takovou, jakou jsem znal, když jsem byl ve vašem věku. Tu včely milují.

Milovaní včelaříci, to je pro dnešek vše. Těším se na další setkání s vámi a třeba najdeme společný čas a půjdeme se na včely do úlů podívat. 

A těšíme se na med ... 

Váš školník Martin

Vytvořte si webové stránky zdarma!