Žijeme divadlem (recenze)

Hácha!

Se školou jsme se vydali na tematicky vhodné divadelní představení s názvem Emil čili o Háchovi, sledující život a smrt bývalého protektorátního prezidenta Emila Háchy. Divadlo se zabývá obhajobou jeho činů a pokouší se nám představit jeho pohled na dané historické události.

Emil Hácha se i v dnešní době dá považovat za kontroverzní osobnost, předal totiž zbylé území Československa Adolfu Hitlerovi a poté s ním spolupracoval. Z dnešní doby se můžeme pouze dohadovat o pravých úmyslech Emila Háchy, divadlo nám však podává pohled poněkud pozitivní, což ne každý divák může brát dobře.

Divadlo je zasazeno do vyprávění Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kteří svým typickým humorem zlehčují tento smutný příběh. Divadlo se dá považovat za technicky velmi dobře zpracované, všechny scény mají velkou hloubku a jsou zasazené do skvělého hudebního doprovodu.

Divadlo bych tedy doporučil všem, kteří nemají s osobností Emila Háchy problém, jiné by mohl pohled, který nabízí, i rozčílit.


Famílie

Nastalo jaro a přišel tedy čas vydat se opět do divadelního hlediště. Cílem Klubu mladého diváka bylo tentokrát Divadlo Na Fidlovačce, které nám představilo hru Famílie.

Ve zkratce je představení o mladém Nickovi a jeho prarodičích. Nick je posledním členem rodiny, jenž zůstal bydlet ve stejném městě jako jeho babičky a dědečkové. Nyní ovšem dostal lákavou pracovní nabídku, kvůli níž by se však musel odstěhovat na druhý konec země. Vypraví se tedy za svými prarodiči, aby jim nějak šetrně sdělil, že práci přijal. To vyústí v částečně vtipnou, částečně smutnou eskapádu událostí, jež nám poodhaluje jak důležitost rodiny, tak i Nickův vztah s prarodiči, ve kterém se pozná snad každý z nás.

Celkově vzato hodnotím představení pozitivně. Bavilo mě, jak jsem se mohl do mnoha vtipných okamžiků vžít (jistě jako mnoho ostatních), jelikož je v pozměněné formě sám prožívám se svými prarodiči. Na tom se jistě podepsala vynikající spolupráce mezi herci ztvárňujícími prarodiče, kteří si skutečně sedli.

Já jsem si ale naopak nesedl s postavou Nicka. Ať na něj pohlížím z jakéhokoli úhlu pohledu, důvody jeho počínání jsou mi stále záhadou. Jeho první stěhování (o němž je prakticky celá hra) by se snad dalo pochopit (i když opouští ženu, do které se v průběhu představení zamiloval a řekl jí, že s ní zůstane), jelikož tvrdil, že mu teď jde hlavně o kariéru. Jeho druhé stěhování (od ženy, se kterou byl zasnouben) už mě ale začalo utvrzovat v tom, že má problém s udržováním vztahů.

V průběhu hry se také dozvídáme o smutných událostech, jenž se přihodily jednotlivým prarodičům v minulosti. Současně nás tedy utvrzují v důležitosti rodiny. Důležitost držení pohromadě v rámci rodiny je vlastně hlavní myšlenkou celé hry.

-JJ

Vytvořte si webové stránky zdarma!