Zkušenosti ze střední školy

-Jakub Lažan, externista-

Od září jsem studentem OA Heroldovy sady. Tak jako v mnohých jiných školách je naše OA zapojena do programu DofE. V tomto článku se budu zabývat tím, co DofE vlastně je, jak se do DofE zapojit a co dělám v programu DofE já.

DofE, neboli Duke of Edinburgh's Award je program, do kterého se může zapojit kdokoliv od 12 do 25 let. Tento program slouží jako výzva pro mladé lidi, kteří chtějí rozvíjet své dovednosti, získávat nové zkušenosti a stávat se aktivními členy společnosti. Byl založen v roce 1956 vévodou z Edinburghu princem Philipem, od té doby se rozšířil do mnoha zemí po celém světě.

Zapojení do programu DofE zahrnuje čtyři klíčové sekce: dobrovolnictví, dovednosti, fyzická aktivita a expedice. Každá z těchto sekcí poskytuje mladým lidem možnost rozvíjet své schopnosti a zároveň přispívat k rozvoji své komunity.

V sekci dobrovolnictví se účastníci mohou angažovat v různých dobročinných aktivitách nebo pomáhat místním organizacím. Tato činnost je zaměřena na poskytování pomoci druhým a rozvoj altruismu a empatie.

Druhou sekci tvoří dovednosti, kde se mladí lidé mohou zaměřit na rozvoj konkrétních dovedností, které je zajímají nebo které by chtěli zdokonalit. To mohou být nejrůznější aktivity, jako je učení se nového jazyka, hraní hudby nebo programování.

Fyzická aktivita je další důležitou částí programu. Účastníci mají možnost vybrat si fyzickou aktivitu, kterou budou pravidelně provozovat. Tam patří sportovní aktivity, taneční lekce nebo cokoliv, co přispívá k udržení dobré fyzické kondice.

Expedice je poslední, avšak nesmírně důležitou částí DofE. Účastníci jsou vyzváni k účasti na expedicích, kde se učí outdoorovým dovednostem, týmové spolupráci a samostatnosti. Tato část programu často poskytuje nejvíce dobrodružství a výzev.

Já jsem se do programu zapojil hned po nástupu do školy, protože mně tato možnost zaujala, už když jsem si školu vybíral. V sekci dobrovolnictví jsem zvolil doučování mého bratra a jeho spolužáka, touto činností se zabývám jednou týdně. Hlavně doučuji češtinu, ale jsem schopný se adaptovat dle potřeby. Cílem mé aktivity je pomoci někomu v učení. Baví mne vymýšlet úkoly, které mohou pomoci pochopit a natrénovat, co dětem nejde. Hledám cesty k tomu, aby je to bavilo. A je skvělé vidět, když moje pomoc funguje a klukům se pak ve škole daří.

V sekci znalosti jsem si zvolil studium japonštiny. Konkrétně se učím hiraganu, což je nejzákladnější písmo užívané v japonštině. Znaky si procvičuji v aplikaci duolingo, dále se znaky učím přes youtube. Studium jazyka jsem si zvolil kvůli tomu, že se chci rozvíjet své jazykové kompetence. Učení se základů asijského jazyka je, dle mého názoru, velmi zajímavá zkušenost.

Z oblasti fyzická aktivita denně trénuji cviky, které jsem obdržel od své fyzioterapeutky. Vzhledem k tomu, že rostu dost rychle, potřebuji tyto cviky praktikovat pravidelně, abych v budoucnu neměl problémy s páteří.

Více info o DofE zde
Více info o DofE zde

Plnění všech těchto úkolů v programu DofE mi pomáhá kontinuálně se této práci věnovat. Zároveň mám ještě další motivaci, protože po absolvování těchto prvních tří sekcí se mohu zapojit do expedice a svůj osobnostní růst zase posunout dál. Náročnost v jednotlivých sekcích si sám mohu regulovat a postupně se soustředit na složitější úkoly. Ve škole mám garanta programu- paní profesorku, na kterou se mohu obrátit kdykoli potřebuji s něčím poradit.

Myslím si, že tato forma seberozvoje podporovaná jak po lidské stránce, tak v podobě mobilní aplikace je dobrý a zábavný způsob, jak na sobě pracovat. Pokud byste o tento způsob osobnostního rozvoje měli zájem, můžete se přihlásit i bez podpory školy. I když s její podporou je to snazší. Tak hodně štěstí.

-kl-

Vytvořte si webové stránky zdarma!