Návštěva Legiovlaku 

- cesta po kolejích historie -

V úterý 31. 10. se 9.C ZŠ Londýnské při příležitosti blížícího se 11. listopadu a s ním spojenými legionáři vydala na Masarykovo nádraží zhlédnout nově otevřenou výstavu v legiovlaku. Výstava je volně přístupná bez jakéhokoliv poplatku a zahrnuje 14 modelů legionářských vagonů s autentickými rekvizitami a fotkami z doby 1SV.

Nyní se nacházíme v hlavní hale Masarykova nádraží, kde se nachází výstava v legiovlaku. Přichází k nám pan průvodce v legionářské výstroji, aby nás provedl legiovlakem. Začínáme od zadní části vlaku a postupně jdeme dopředu. V každém vagonu se nachází informační panely jak s historií legiovlaků, tak i s informacemi o daném vagonu. Vagony jsou bohužel pouze rekvizity, ale i tak jsou vybaveny tak, aby byly co nejvíce podobné originálům. Během prohlídky jsme se toho spoustu dozvěděli jak o funkci a historii legiovlaků, tak o životě legionářů. Viděli jsme jednotlivé místnosti jako ošetřovnu, kancelář vrchního velitele, kuchyň, místo, kde legionáři spali atd. Ke každé místnosti jsme se něco zajímavého dozvěděli. Například věděli jste, že byl dán přesný poměr počtu vojáků/koní, kteří mohli být ubytováni v jednom vagonu? V jednom vagonu mohlo být 8 vojáků, nebo 4 vojáci a 2 koně. Také jsme se dozvěděli, že každý z vagonů byl označen nějakou kresbou, kterou vojáci ručně z nudy kreslili, tyto kresby sloužily jako taková poznávací značka určená pro rozpoznání konkrétního vagonu, protože vlak byl někdy skutečně dlouhý a najít ten správný opravdu těžké.

Nakonec se mi i povedlo udělat rozhovor s naším průvodcem. Ten nám něco řekl o zmíněné výstavě.

KR: Dobrý den, já jsem z redakční rady ZŠ Londýnské a rád bych se vás zeptal na pár otázek ohledně legiovlaků a legionářů. Jako první by mě zajímalo, jak dlouho vlastně trvalo tuto sbírku zrealizovat?

Průvodce: No už je to starší věc, můj kolega si to dal za cíl už někdy v roce 2013, kdy se začaly vyrábět první vagóny. A poté v roce 2014 se už první 3 vagóny ukázaly na vojenské výstavě v Brně. A od roku 2015 už ten vlak jezdí nepřetržitě přes Českou republiku křížem krážem každý týden do jiného města.

KR: Kde se vám povedlo sehnat ty dobové předměty, co zde máte vystavené?

Průvodce: No tak různě, od kolegů od sběratelů, z Legionářského fondu, dokonce nám i spousta návštěvníků a veřejnosti něco darovala.

KR: Jaká je myšlenka, nebo cíl této výstavy? Co by si z toho měli lidé odnést?

Průvodce: Tak hlavním cílem je vzdělávat. Jde o to, že by si všichni návštěvníci měli uvědomit, že nejsme žádný malý národ. Dokázali jsem ovládat většinu Transsibiřské magistrály, dokázali jsme vybojovat svou samostatnou republiku. Také si myslíme, že je důležité uctít památku padlých vojáků a to nejen legionářů, ale všech českých vojáků. A tohle všechno je právě důležité připomínat.

-kr-

Tipněte si:

Jak se legionáři oslovovali? 

Kolik balíčků legionářské vlaky rozvezly? 

Jaký byl obsah jejich jídelníčku? 

Jakého neobvyklého mazlíčka měli legionář? 

Jaká byla teplota ve vagonech v létě? 

Co je to lafeta? 

Odpovědi najdete níže.


Odpovědi: Bratře; 13,5 mil.; chleba a různé pohankové kaše; medvěd; 55°C; zařízení pro upevnění zbraně

Vytvořte si webové stránky zdarma!