Co dělají včely v úlu v listopadu?


Chystají se na dlouhou zimu. Jak již začaly chladné dny, kdy teplota nevystoupila nad deset stupňů, včely přestaly vylétávat z úlu. Co tam asi dělají? Spí? Nebo si snad povídají pohádky okolo kamen a popíjejí medovinu? Ne, ne. Přimáčknou se těsně k sobě do chomáče, který obklopuje matku (královnu), aby tato byla v teple a bezpečí. A chomáč se pak postupně celou zimu pohybuje po plástech se zásobami. Jak zásoby, tedy med a pyl, spotřebovávají, tak mají energii na to, aby vytvářely teplo. Tímto způsobem si i ve velkých mrazech dokáží udržet v úlu teplíčko. A když přijdou již teplejší jarní dny, tak chomáč více rozvolní. Pokud teplota okolí vystoupí na deset a více stupňů, tak včelky vylétávají na krátký prolet, aby se vyprázdnily, včelaři říkají vyprášily.

Recept na medový štrůdl
Recept na medový štrůdl

Včelky tedy v zimě nespí. Matka neklade vajíčka, a tedy nový plod se nelíhne. V úlu je dlouhožijící generace včel, které musí přežít až do jara, aby vychovaly první generaci včel nových. Na okrajích chomáče jsou včely k sobě natěsnané jedna vedle druhé, úplně na těsno. A když některá z nejstarších včel zemře, tak z hroznu neodpadává, ale je tam přichycena až do doby, než hrozen včel povolí. Tak vlastně i ty uhynulé včelky pomáhají udržet teplo a tím přežít těm ostatním. 

A co dělá včelař? Dobře, že se ptáte. Včely hlavně neruší, protože každé jejich vyrušení je stresuje a stojí je mnoho sil a energie. Včelař se tedy věnuje různým pracem. Vytavuje vosk a z něho si lisuje nové mezistěny, sbíjí si rámky, odlévá svíčky ze včelího vosku, opravuje nástavky, připravuje si propolisovou mast, balzám na rty nebo tinkturu, kvasí medovinu a stáčí "víčkovici", studuje knihy o životě včel a dělá mnoho a mnoho dalších činností. Odpočívá, aby měl síly na novou sezónu.

Milé děti, včelky vás všechny moc pozdravují a těší se na vás opět na jaře. Do té doby mlsejte med, protože je moc a moc zdravý.

Hezké dny přeje školník Martin

Vytvořte si webové stránky zdarma!