Řádky pro duši

Mozek nás umí někdy pěkně zmást. Občas nám říká něco, co vůbec není pravda. Schválně- zkuste si udělat tento test psychologa J. R. Stroopa s barvami. Uvidíte, jak jsme někdy snadno rozptýleni tím, co už máme nazpaměť naučené. Je dělaný pro ty, kteří už umí automaticky číst.

Zkuste co nejrychleji nahlas pojmenovat tyto barvy:

A teď nahlas co nejrychleji řekni názvy barev, kterými jsou slova vytištěna (bez ohledu na význam slova):

zelená fialová modrá zelená červená modrá zelená červená červená červená fialová zelená modrá

Říkali jste namísto názvů barev napsaná slova? To nejste jediní ☺

Náš mozek může být líný, a tak někdy dělá myšlenkové zkratky, aby mu svět kolem nás dával smysl. Říká se tomu chyby v myšlení nebo taky myšlenkové pasti. To potom vyvodíme závěry, aniž bychom k tomu měli potřebné informace. Tyhle pasti nám můžou srážet sebevědomí, nebo se kvůli nim cítíme špatně. A co s tím? Myšlenkové pasti poznat! Buď jako detektiv - hledej je u sebe a hledej i vhodnější myšlenky. 

Tohle jsou příklady některých pastí:

Věštění z křišťálové koule: Myslíš si, že víš, co se stane v budoucnosti a jsi přesvědčený o tom, že to bude špatné. Např. "Vím, že kdybych se učitele zeptala na radu, tak mi vynadá a nebude se se mnou chtít bavit." Co s tím? Zamysli se nad všemi možnými variantami, jak by situace mohla skončit. Ze začátku to možná budou samé negativní možnosti, ale zkus vymyslet i nějaké neutrální nebo pozitivní.

Čtení myšlenek: Věříš, že víš, co se odehrává v hlavě druhých, nebo proč se tak chovají, i když k tomu nemáš žádné informace. Např. "Lidé se na mě dívají. Určitě si myslí, že moje oblečení je divné." Co s tím? Máš k tomu opravdu důkazy? Nelze hned o každém usuzovat, že nás nemá rád nebo nám chce škodit, pokud to nemáme ověřené- zatím myšlenky číst neumíme.

Negativní nálepkování: Vidíš sám sebe negativně za každé okolnosti. Např. "Jsem tak hloupý/á. Všechno, co říkám, je špatně." Co s tím? Nepřijde ti to příliš kruté? Život každého je bohatý na zážitky a okamžiky. Když jsi s něčím nespokojený, neznamená to, že je to k ničemu. Jak se situace dá jinak vysvětlit, aniž by ses musel označovat hanlivě? Pozor i na slova jako "vždycky, všichni, všechno"- téměř pokaždé se najde výjimka.

Myšlenky ovlivňují, jak se cítíme a jednáme. Záleží na tom, jak situaci vyhodnotíme. Prozkoumávej, co tě k daným situacím napadá a nezaměřuj se hned na první myšlenku. Pokud je ti v tom nepříjemně, tak zkus myšlenku přetvořit v pozitivnější- to je dovednost, kterou se člověk učí postupně! A nezapomeň, že si vždycky můžeš říct o pomoc ☺

Vytvořte si webové stránky zdarma!