Proč sníme?

Každému z nás se zdají sny, takže se vás asi nemusím ptát, jestli se vám někdy zdála noční můra. Na co se mě ale můžete ptát vy, je třeba: "Proč se nám zdají sny?", nebo "Jak vznikají?", popřípadě "Dá se ze snů číst budoucnost?". Na tyto a mnoho dalších otázek se dnes zaměříme.


Nad sny se lidstvo zaměřuje od nepaměti. Vědci se ale převážně shodují na tom že v tzv. REM spánku (z anglického: rapid eye movement, v češtině se překládá jako fáze spánku s intenzivním pohybem očí a očních víček, označuje se za jednu z nejdůležitějších fází, jelikož dochází k nejhlubšímu spánku a mozek je v naprosto bdělém stavu) se nám zdají sny. Konkrétně by se nám sny měly zdát jen v části REM, pak prý mozek chvíli "odpočívá" a tento proces se opakuje v pravidelnějších cyklech. Většina psychologů se přiklání k tomu, že mozek se během spaní vyrovnává s prožitky všedních dní a řeší problémy, které nám zůstaly v hlavě. Občas se nám zdá o věcech, co se nám staly nebo o věcech na to téma. Na obsah snu mají také vliv fyziologické jevy a vnější prostředí.


Obecně rozeznáváme několik druhů snů a to podle délky a obsahu. Za noční můry a noční děsy se označují děsivé sny, většinou se vyskytují u dětí. Noční můra však trvá déle a na rozdíl od nočních děsů nemusí vést k probuzení. Další ověřená forma snění je tzv. lucidní snění, což je snění, které si uvědomujeme, a můžeme také obsah snů ovládat, tato metoda se dá naučit a napomáhá k obecné kontrole snů a do určité míry i psychiky.


Teď už víme, kdy, kde a proč sny vznikají. Ráda bych se ještě však pozastavila nad významy snů a takzvaného déjà vu.


Co nám tedy sny říkají a můžeme určitým "předpovědím" věřit? Většina teorií se shoduje na tom, že sny odrážejí naši přítomnost a tedy mohou předpokládat i naši budoucnost. Náplní čtyř základních teorií je braní snů jako celku - symbolický výklad, soustředění se na klíčové body - šifrovací výklad, hledání významu za důležitými body - analytický výklad. Poslední teorie uvádí domněnku, že všechny sny jsou jen zbytkové elektrochemické signály. Nabízí se pak otázka: Mají sny vůbec smysl? Asi je můžeme použít jako určitý indikátor psychického zdraví, ale ne na věštění budoucnosti.


Pojem déjà vu jsme všichni již slyšeli, ale pro vysvětlení, jde o pocit, že se nám již něco zdálo ve snu a teď se to ve skutečnosti stalo. Budu vás muset ale zklamat. Tento jev je totiž s největší pravděpodobností způsoben zpomaleným přesunem informací do mozku a zpět, takže pak máme pocit, že jsme danou událost již prožili.

-em-


CO SE VÁM ZDÁLO NAPOSLEDY A PAMATUJETE SI TO?

ZKUSTE SI VYHLEDAT VE SNÁŘI.

https://vykladysnu.cz/


Vytvořte si webové stránky zdarma!